İlke Sürücü Kursu

Genel Bilgiler

Güvenli Sürüş İpuçları
Kullandığınız aracın tipi ne olursa olsun, doğabilecek tehlike ve zararlardan uzak kalmak istiyorsanız aşağıda sıralanan temel güvenlik stratejilerini dikkate almalısınız.

İyi bir sürüş pozisyonu elde edin
Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın. Kafa koruyucuyu kafanızın tam arka kısmına gelecek fakat kafanıza değmeyecek biçimde ayarlayın. Direksiyonu simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun. Böylelikle onu sağa ve sola daha çabuk ve tam istediğiniz kadar döndürebilirsiniz. Elinizi direksiyon simidinin tam üstünde tutarsanız, bir tehlike anında hava yastığı şişerse kolunuzu kırabilir ya da yüzünüze çarpabilir.

Kontrol edin
Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.

İniş sırasında dikkat!
Özellikle taşıtın sol tarafındaki kapılar, olmak üzere taşıtın kapıları yoldan başka taşıt, bisikletli veya yaya gelmediğinden emin olunmadan açılmamalıdır.

Pür dikkat!
Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın! Ters yöndeki işaretleri arka tarafından yorumlamaya çalışmayın. Sürüş halinde iken araçtakilerle konuşmak durumunda olduğunuzda, gözünüzü yoldan ayırmayın. Kazaların çok görüldüğü bilinen yol ve kavşaklarda daha da dikkatli olun. Bu durumda alkolle ilgili yasak ve sınırlamaları tartışmak yararsızdır. Almanya'da alkol sınırı % 0.05'e indirilmiştir.

Akışa uygun
Koşullar elverdiğince trafik akışına uyun. Aşırı hız farklılıkları tehlikeli olabilir.

Hız limitlerine uygun
Kazaların çoğunun nedeni aşırı hız ve dikkatsizce yapılan hareketlerdir. Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının, müsaade edilen maksimum hızlar olduğu ve ancak trafik, hava ve yol koşulları uygunsa uygulanabileceği unutulmamalıdır. Yol boş ve polis kontrolü yoksa bile hız sınırlarını aşmamaya özen gösterin. Seyahat ettiğiniz yolların hız limitlerini samimi olarak bilin. Bunlar; şehir içi, şehir dışı ve otoyol hız limitleri olmak üzere, sadece üç tanedir. Aksi bir işaret bulunmadıkça bunlar geçerlidir.

Vitesi boşta kullanmayın
Yokuşları çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın ve hızınızı artırmamaya özen gösterin. Aksi halde sürüş kontrolünü kaybedebilirsiniz.

Çok yaklaşmayın
Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.

Trafiği izleyin
Yolun ilerisine bakarak, herhangi bir probleme yaklaşmadan önce onu anlayın. Aynalarınıza da sık sık göz atın.

Geçebilecek misiniz?
Geçmek istediğiniz aracın hızından yeterince yüksek hızda iseniz geçiş yapabilirsiniz.

Daha sonrasını düşünün
Muhtemel acil trafik durumlarını sürekli olarak düşünerek, kurtulma planları yapın.

Sürekli sol şeridi kullanmayın
Sol şerit, hızlı sürüş şeridi değil geçiş şerididir. Geçişler dışında sol şeridi boşaltın. Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın. Bırakın polisliği polisler yapsın.

Far yakın
Gece sürüşleri dışında, şehirlerarası yollarda, yağmurlu ve sisli havalarda gündüzleri de farlarınızı açık tutun. Bu daha iyi görülmenizi sağlayarak karşıdaki sürücülerin daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır. Gece sürüşlerinde farlarınızın karşıdan gelen taşıtın sürücüsünün gözünü almaması için, geçiş süresince kısa far durumuna getirmeyi de unutmayın.

Sinyal verin
Şerit değişimleri ve dönüşleriniz öncesinde sinyal vererek diğer sürücülere niyetinizi bildirin.

Sola dönmek için bekleyin
Trafikte durup sola dönmek için beklerken, yol serbest hale gelinceye kadar tekerleklerinizi ileriye doğru düz tutun. Eğer tekerleklerinizi sola doğru kırarak beklerseniz, birisi size arkadan çarptığında sizi karşıdan gelen trafiğin önüne iter. Ayrıca, ilerinizde bir engel gördüğünüzde, hemen diğer şeride geçmeden önce o şeritteki trafiği kontrol edin ve onlara yol verin.

Sağ dönüş
Kırmızı ışıkta sağa dönüş yapılamaz. Sadece bazı kavşaklarda, dönüş için ayrı bir ışık bulunuyor ve yeşil yanıyorsa veya özel olarak dönüş yapılabileceği belirtilmişse, diğer yoldaki trafiğe dikkat edilerek dönüş yapılabilir.

Girişlere yardımcı olun
Çok şeritli yollarda sağ şeritte ilerlerken, trafiğin elverdiği ölçüde ve geçici olarak bir iç şeride geçerek, sağdan giriş yapan araçlara güvenli ve düzgünce giriş yapabilmeleri için yardımcı olabilirsiniz.

Doğru zamanda fren yapın
Dönüşlere gelmeden önce uygun hıza yavaşlayın. Dönüşün ortasında yapacağınız sert fren aracınızın dengesini bozar.

ABS’ yi deneyin
Aracınız kilitlenmeyi önleyici fren sistemiyle donatılmışsa, ilk kez karşılaştığınızda pedal titreşim ve gürültüleri sizi şaşırtabilir. Bu nedenle, ABS 'nin nasıl hissedildiğini anlamak üzere, acil bir durumu beklemeden, yağmurlu bir günde kumlu, kaygan bir yol veya boş bir park alanı bularak, ABS’ yi uyarmak üzere sert bir fren yapın.

Araç kullanırken telefonu kullanmayın
Araştırmalara göre, araç kullanılırken yapılan telefon konuşmaları kaza riskini dört kat kadar artırmaktadır. Risk, "hands-off" veya kulaklıklı telefon kullanımında da aynıdır.

Gece görüşünüzü koruyun
Yaklaşan farlara fazla bakmayın. Körleştiriyorsa, bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.

Uykunuzu alın
Uykulu iken araç kullanmayın. Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir. Bulduğunuz en yakın güvenli yerde sağa çekerek birkaç dakikalık bir şekerleme yapın.

Güvenceye alın
Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın. Yani, düşük vitese takarak el frenini çekin, camları kapatarak kapıları kilitleyin. Eğer arabada sizden başka kimse yoksa, kredi kartıyla ödeme yapmaya giderken bile kapıları kilitleyin.

Arabanızı Kışa Hazırlayın
Soğuk hava aracınızda var olan problemleri daha kötü yapmaktadır. Herhangi bir zamanda başınıza geldiğinde sorun olmayan bir olumsuzluk kışın geldiğinde ölümcül olabilir. Bu nedenle koruyucu kış bakımı bir zorunluluktur. Bakımlı bir araçla kış koşullarında sürüş çok zevklidir. Bakımla ayrıca aracınızın ömrü uzar ve satış fiyatı yüksek olur. Periyodik bakım, sizi sıkıntılardan kurtulabilirse de, kışa girmeden önce almanız gereken bazı önemli önlemleri burada vurgulamayı yararlı buluyoruz. Bu önerilerden bazıları sizin yapabileceğiniz, diğerleri ise oto teknisyenini gerektiren uyarılardır. En iyi planlama kılavuzu, aracınızın katalogudur. Katalogu okuyarak, imalatçının önerilerine ve servis takvimine uyunuz. Kışın hızlı araç kullanmayınız. Kötü havalarda mümkünse yola biraz daha erken çıkınız.

Motor performansı
Normalde çok iyi çalışmayan bir motor, kötü hava koşullarında çok daha zor çalışır veya hiç çalışmayabilir. Motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa iyi bir serviste ayarlattırınız. Hava, yakıt, PCV, vb. filtreleri.) katalogda belirtilen sürelerde (tozlu koşullarda daha da kısa sürelerde) değiştiriniz.

Yakıt
Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, deponuza ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık ekleyin. Yakıt deponuzu yarıdan fazla dolu tutun. Dolu tutulan yakıt deposu borulardaki donmayı önleyecektir.

Yağ
Motorun yağını ve yağ filtresini katalogda belirtilen sürelerde (genellikle her 5 000...10 000 km de bir) değiştiriniz.

Soğutma sistemi
Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol ediniz ve eksilmişse ilave ediniz. (Genellikle 50/50 antifriz/su karışımı önerilmektedir.) Motor tamamen soğumadan radyatör kapağını açmayınız! Termostatın çalışıp çalışmadığını, kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık ve durumlarını kontrol ediniz veya ettiriniz.

Ateşleme sistemi
İlk harekete geçme zorluklarına karşı ateşleme sisteminizi kontrol ettiriniz.

Cam silecekleri
Aşınmış, sertleşmiş sileceklerinizi değiştiriniz. Bulabilirseniz, buzlanmaya karşı gelmek için kış silecek lastikleri alın. Cam sileceği sıvısı deposunu doldurun ve sileceklerle far yıkayıcılarınızı kısa bir süre yıkama modunda çalıştırarak tesisatlarının sıvı ile dolmasını sağlayın. Yeterli miktarda cam silecek suyu stoklayın. Aracınızda bir de buz kazıyıcı taşıyın.

Isıtıcı/Defroster
Yolcu konfor ve sürücü görüşünün açık tutulması için, ısıtıcı ve defrosterin iyi durumda olması gerekir. Herhangi bir sorun varsa mutlaka gideriniz.

Akü
Aküleri kışın oldukça zor bir görev beklemektedir. Soğuk motoru çevirmek için çok daha fazla enerji gerekmektedir. Kışa girmeden önce akünüzü kontrol ettiriniz. Zayıfsa şarj ettiriniz veya eski ise değiştiriniz. Sizin yapabilecekleriniz, kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalamak, tüm yüzeyleri temizlemek, bağlantıları sıkmak olabilir. Eğer kapakları açılıyorsa akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir, eksikse saf su ekleyebilirsiniz. (Akü sıvısı asitlidir cildinize ve üzerinize sıçramamasına özen gösterin sıçraması halinde derhal bol su ile yıkayın. Akü yüzeyindeki artıklara dokunmayınız, akü ile çalışırken gözlük ve lastik eldiven giyiniz.

Lambalar
Tüm lambaları kontrol ediniz ve çalıştıklarından emin olunuz. Lambaların üzerini kaplayan yol kirlerini ıslak bir bezle temizleyiniz. Görüş azaldığında mutlaka farlarınızı yakınız. Çok kötü görüş koşullarında mümkünse bir kenara park ederek, görüşün iyileşmesini bekleyiniz.

Egzoz sistemi
Kaçaklara karşı egzoz sisteminizi kontrol ettirin. Gövde ve döşemede küçük delikler olup olmadığını kontrol ediniz. Aracınızı kapalı garajda çalıştırarak ısıtmayınız. Egzoz dumanı ölümcül olabilir. Soğuk hava sadece aracınızda var olan problemleri daha kötü yapacaktır.

Tekerlek ve lastikler
Eski lastiklerle kışa girmeyiniz. Aşınmış lastiklerin kışın kullanılması başınıza büyük sorunlar açabilir. Mümkünse kış lastiği kullanınız ve aracınızda zincir, çekme halatı, eldiven, bot, battaniye, küçük bir kürek, kum ve el feneri bulundurunuz. Yedek lastiğinizi de kontrol ederek iyi ve hazır durumda olmasını sağlayınız. Lastik basınçlarınızı ayda bir (soğukken) kontrol ediniz. Torpido gözünde bir miktar yüksek enerjili yiyecek bulundurunuz.

Gövde bakım
Kışa karşı korunmak için sizin sıcak giysiler giydiğiniz gibi, aracınızın da korunmaya ihtiyacı vardır. Bildiğiniz gibi kışın yollar buzlanmaya karşı tuzlanmaktadır. Yol tuzlarının aracınızın metal kısımlarını çürütmemesi, boyasını bozmaması için, mümkünse, aracınızı ayda en az iki defa yıkayınız. İyi bir cilalama da gereklidir. Cila yağışla gelen kirleticilerin araç yüzeyine yapışmasını önlemektedir. Aynı kirleticiler lastiklerinize de zarar vermektedir. Onlar için de koruyucu sıvılar satılmaktadır. Kullanarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Kışın aracınızın içini de en az bir kez temizleyiniz.

Arabanızı Kışa Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • • Arabanızın soğutma sistemine antifriz koyun. Soğutma sisteminde antifriz bulunuyorsa antifrizin derecesini ölçtürün ve yetersizse antifriz ekleyerek yeterli düzeye getirin. Yüzde 50 su, yüzde 50 antifriz oranında bir karışım kış aylarında arabanız için yeterli olacaktır. Antifriz soğutma sisteminin donması engellemenin yanında içeriği ile soğutma sistemindeki tortuları eritir ve kaçağa neden olabilecek delikleri açarak fark edilmesini kolaylaştırır.
 • • Arabanızda zincir bulundurun.
 • • Soğuk kış sabahlarında arabanızı çalıştırıp 3-5 dakika motorun ısınmasını bekleyin. Böylece motorun yağlama sistemi motorun her tarafına ulaşacak ve motorunuzdaki aşınma en aza inecektir.
 • • Güvenli bir sürüş için lastik basınçlarının arabanızın kullanım kılavuzunda yazan değerlerde olmasını sağlayın. Lastik basıncını ölçerken lastiklerin soğuk olmasına özen gösteriniz.
 • • Akü kutup başlarını kontrol edin. Eğer oksitlenmişlerse temizleyin ve gevşememeleri için iyice sıkın.
 • • Fren hidroliği ve hidrolik direksiyon hidroliğini kontrol edin. Gerekirse arabanızın kullanım kılavuzunda gösterildiği gibi tamamlayın.
 • • Lastiklerinizin diş kalınlığını kontrol ettirin ve gerekiyorsa arabanıza dört adet kış lastiği taktırın.
 • • Farları, sis farlarını, sinyalleri ve stop lambalarını kontrol edin ve çalışmayan lambaları değiştirin.
 • • Arabanızın silecekleri eskimişse değiştirin. Eğer yeni olmalarına rağmen iyi silmiyorlarsa ayarlarını yaptırınız.
 • • Don tehlikesi varsa silecekleri camdan ayırın, aksi takdirde soğuğun etkisiyle silecekler cama yapışacaktır ve de silme özelliklerini yitireceklerdir.
 • • Camların, aynaların ve de anahtar yuvalarının donması halinde aracınızda mutlaka hayatınızı kurtaracak olan buz çözücü spreylerden bulundurun.
 • • Camlarınızda oluşan buzları sert bir cisimle kazımak camınızı çizmenize yol açabilir bu nedenle kazıma işlemi için bir plastik spatula bulundurun.
 • • Silecek suyunuzun donup kabını patlatmaması için silecek suyuna donmayı engelleyici silecek suyu katkılarından ekleyin.
 • • Kalorifer sistemini kış gelmeden yetkili bir servise kontrol ettirin ve sorunsuz çalışmasını sağlayın.

Sürüş Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler


 

 • • Kışın yağmurlu havalarda arabanızın yol tutuş kabiliyetinin çok azalacağını göz önünde bulundurarak önünüzdeki araç ile mesafenizi koruyun ve hızınızı arttırdıkça takip mesafenizi de artırın.
 • • Sisli havalarda sis farlarınızı yakın ve trafik işaretçilerinin uyarılarına uyun.
 • • Yolda bulunan buz kar altında kalarak görünmeyebilir ve kötü sürprizlere neden olabilir. Bu nedenle yol düz de olsa hızınızı artırmadan yola devam edin.
 • • Mümkünse karlı havalarda dört çeker arabaları seçin.
 • • Hava durumu raporlarına dikkat edin.
 • • Yolda buz varsa ve ani fren yapmanız gerekiyorsa,

ABS'li arabalarda: Frene çok sert olmamakla beraber güçlüce basın, pedalın titrediğini hissedeceksiniz. Bu ABS'nin çalıştığını gösterir.

ABS'siz arabalarda: Kesinlikle sert bir şekilde frene basmayın; bunun yerine frene hafifçe basarken motora kompresyon yaptırarak durun.

KIŞ SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ


 

 • • Kaymalar - Kışın genellikle frenleme, hızlanma ve dönüşler sırasında kaymalar olmaktadır. Böyle bir durumda kaldığınızda aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.
 • • Aracınız arkadan çekişli ise, ayağınızı frenden uzak tutunuz.
 • • Vitesi boşa alınız.
 • • Direksiyonu, aracın önünün gitmesini istediğiniz yöne çeviriniz ve tekerleklerde kayma sona ermeden önce direksiyonu tekrar geriye düzeltiniz.
 • • Kontrolü sağladıktan sonra, yavaşça hızlanınız.
 • • Ön tekerlek kaymaları sert fren ve hızlanmadan kaynaklanmaktadır. Bu durumu düzeltmek için;
 • • Freni bırakarak, gaz pedalından da ayağınızı çekiniz.
 • • Vitesi boşa alınız.
 • • Eğer çekiş kaybından önce ön tekerlekler yönlendirildiyse, direksiyon simidini döndürmeyiniz. Eğer tekerlekler hafifçe yana kayıyorsa hafifçe fren yapınız.
 • • Tekerleklerin yolu kavramasını bekleyiniz. Çekiş sağlandığında, direksiyon kontrolünü yeniden kazanmış olacaksınız.
 • • Aracınız kar veya çamura saplanırsa aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:
  • • Tekerlekleri düz durumda tutarak aracınızın düz gitmesini sağlayın. İleriye gidemiyorsanız, önce geriye doğru gitmeye çalışın.
  • • Elle kumandalı vites kutusu kullanıyorsanız, tekerleklerin kaymasını önlemek için vitesi 2. vitese alınız., Motoru stop ettirmeden ve çekişi sağlayıncaya kadar gaza yavaşça basınız.
  • • Kara saplandığı için ilerleyemeyen aracınızın tekerleklerine yol açmak için hafif ileri geri yapınız ve giderek bu mesafeyi artırınız. Tekerleklerin kaymaması ve altını oymaması için fazla güç kullanmayınız. Eğer başarılı olamazsanız, tekerleklerin önüne kum, vb. dökünüz veya paspas seriniz.
  • • Kış sürüşlerinde beklenmeyen durumlara karşı daha dikkatli olunuz ve öndeki aracı daha güvenli mesafeden takip ediniz. Buzlu, kaygan yollarda, öndeki taşıtları normaldeki takip mesafenizin iki - üç katı mesafeden takip ediniz.
  • • Kış sürüşlerinde farlarınızı açık tutunuz. Böylece karşıdan gelen araç sürücülerinin sizi daha rahat görmelerini sağlamış olursunuz.

  Hayat Kurtaran Trafik Kuralları
 • • Hayat Kurtaran Trafik Kuralları
 • • Taşıt yolu bitişiğinde ve yakınındaki yaya yolu (kaldırım) yoksa banketlerden yürüyün.
 • • Karşıdan karşıya geçişlerinizi, Trafik Polisinin bulunduğu yerlerden o da yoksa yaya geçidi, okul geçidi gibi yerlerden yapın.
 • • Yaya geçidi, okul geçidi ve kaldırımların daima sağını kullanın.
 • • Trafik polisinin düzenleme çalışmalarına, trafik ışıklarına ve işaret ve levhalarına kesinlikle uyun.
 • • Karayollarına trafiği güçleştirecek, tehlikeye düşürecek ve mani olacak şekilde herhangi bir şey bırakmayınız ve dökmeyin.
 • • Trafik ışığı ve yetkilinin bulunmadığı yerlerde, taşıtların uzaklık ve hızını kontrol edip güvenliğinizi sağladıktan sonra en kısa doğrultudan en kısa zamanda karşıdan karşıya geçin.
 • • Yayalar için özel olarak yapılmış alt veya üst geçit, yaya köprüsü veya yaya tüneli gibi yerlerden karşıya geçin.
 • • Devamlı çizgilerde, virajlarda, tepe üstlerinde, dar köprü ve tünellerde ilerisi görünmeyen yerlerde önünüzdeki aracı geçmeyin.
 • • Birden fazla şeritli yollarda trafiği tehlikeye düşürecek şekilde işaret vermeden şerit değiştirmeyin.
 • • Yolun sol şeridini daima geçi için serbest bırakınız, sol şeridi devamlı olarak işgal etmeyin.
 • • 12. Kavşaklardan ve tepe üstlerine yaklaşırken virajlı yollarda ilerlerken süratinizi azaltın.
 • • Yağışlı havalarda yanınızda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurun.
 • • Önünüzdeki araç başka bir aracı geçmekte ise sizde onu geçmeye çalışmayın.
 • • Geceleri karşılamalarda kısa huzmeli farlarla geçiş yapın.
 • • Alkollü iken araç kullanmayın.
 • • Önde giden araçları güvenli ve gerekli mesafeden takip edin.
 • • İyi bir sürüş ve frenleme için lastiklerin dış yüzeyini ve stepne dahil tüm lastiklerin havasını mutlaka kontrol edin. Kötü bir lastik her zaman kaza sebebi olabilir. Ayrıca kabak lastikler, özellikle yağışlı havalarda direksiyon hakimiyetini tamamen sürücünün elinden alabilir. Kabak lastikleri değiştirin. Lastikleri iki ön veya iki arka şeklinde değiştirin. Her iki lastiğin de aynı desende olmasına dikkat edin. Unutmayın ki Lastik dış derinliklerinde eşit olmayan aşınma oluşması yani, lastiklerden birisinin ötekisine nazaran daha fazla ve normal olmayan biçimde yıpranması ön düzen sisteminde bir arıza olduğunun habercisidir.
 • • Fren hidrolik yağının seviyesindeki azalma bir arızanın habercisi olarak kabul edilmelidir. Fren pedalın basıldığında pedal önce bir yerde durup daha sonra bir gevşeme hissediliyorsa ciddi bir sorun var demektir. Fren pedalına basılınca bir yaylanma hissediliyorsa sistemde hava vardır . Hemen servise gidin.
 • • ABS fren sistemi, virajlarda ıslak yüzeylerde çakıl ve benzeri malzemeli yollarda daha iyi yol tutuşu sağlamaz. Yağdan fazla hızla virajlara girerken yol platformunda kalmanıza yardım etmez. ABS’nin ıslak yol yüzeyinde önünüzdeki aracı yakın takip ederken ortaya çıkan bir frenleme durumunda size bir yararı olmayacaktır.
 • • Emniyet kemerinin taşıtınızın orta direklerinde bulunan ayarlı tutucularından boyunuza göre ayarlayın. Emniyet kemeri kesinlikle boyun bölgenizin üzerinde olmasın. Bu tip kullanım kaza sırasında boğulmanıza sebep olabilir.
 • • Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrol ikinci olarak da akülerin bakımını yaptırın. Akü çok yoruluyorsa akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silinin. Bir de araçların bakım kilometresi gelmese bile yaz çıkışı servise götürüp genel bakımdan geçirtin.
 • • Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmezsi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını engeller.
 • • Kışa giriş bakımına radyatöre antifriz koymakla başlayabilirsiniz. Sürücü olmanız hasebiyle bahse konu işlemi kendiniz yapabilseniz de yetkili bir servisin yardımına başvurmanızda faydalar olduğunu da unutmayın.
 • • Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun Yağış anında kayganlaşan zeminde takip mesafesine uyun. Hız yapmayın.
 • • Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekilmeyin. Eğer çekili unutulmuş ve donmuşsa aracı arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışın. Üzerine sıcak su dökerek açmak da bir çözüm yoludur. Aracın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın.
 • • Kapıları sürekli olarak kapalı tutun. Şehirler arası yollarda seyahat ederken ayrıca kilitli tutmayı unutmayın. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donması önleyin.
 • • Kış şartlarına hazırlama eylemine cam sileceklerinden başlayın. Donan cama kesinlikle sıcak su dökülmeyin, cam çatlar. Normal çeşme suyu yavaş ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alması durumunda, pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir.
 
Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın.
 

• Cevabını bulamadığınız sorunuz var mı?
• Buraya eklenmesini istediğiniz konu var mı?
• Fazlalık olduğuna inandığınız bölüm var mı?
• Bu bölümün metni açıklayıcı mı?
• Görsellik sizi tatmin etti mi?

İsim: E-mail:

 
 

10.08.2012