İlke Sürücü Kursu

Bunları Biliyormusunuz

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
Cep telefonu ile konuşmanın, trafikte kaza riskini %400 arttırdığını...
Araç kitiyle konuşmanın olasılığı düşürdüğünü ama ortadan kaldırmadığını...
Cep telefonuyla konuşulurken her 3 dakikada bir trafik ikaz işaretinin dikkatten kaçtığını...


Çocuklar Otomobillerde Hangi Koltukta Oturmalı?

  • Çocuklarınızı otomobilinizin her zaman arka koltuğuna ve emniyet Kemerleri takılı bir şekilde oturtunuz. Yaşları küçük olan çocuklar mutlaka kendileri için özel olarak üretilen araç koltuklarına oturtulmalı ve kemerleri sıkı olarak takılmalıdır. 50 km/saat bir hızla meydana gelen kazada 4 yaşındaki bir çocuk öne doğru 400 kg.lık bir ağırlığa eşit güçte savrulur (Bu küçük bir filin ağırlığına eşittir).
  • Doğru olarak araç koltuğuna bağlanan çocukların kazaların %75 inde hiç zarar görmedikleri ve büyük kazalarda ise % 67 korundukları tesbit edilmiştir.
  • Buna karşılık ailelerin %80' inin çocuklarını koltuğa bağladığı Fakat bunun ise % 50 ile 70 arasında yanlış yapıldığı ve çocukların gevşek bağlandığı tesbit edilmiştir.
  • Çocuk koltuklarının büyük bir kısmının da çocuklar için küçük olduğu belirlenmiştir. Çocuk koltuğu alırken lütfen doğru seçimi yapmak için yetkililerden yardım alınız. Çocuğunuzu koltuk üreticisinin talimatlarına göre yerleştiriniz ve bağlayınız.
  • Aracınızla seyahat ettiğinizi ve önde giden araç ani durduğu için sert bir fren yaptığınızı düşünün. Arkanızdan gelen sürücü sizin kadar ani Fren yapamaz ve size arkadan çarpar ise başınız beklemediği bu darbe Yüzünden hızla geriye gidecek ve darbe sona erdiği anda ise aynı hızla öne Doğru ilerleyecektir. Bu duruma "whiplash" adı verilir. Bu durum kısaca akselerasyon ve ters akselerasyon yaşayan boynunuzda oluşan enerji transferidir. Boyun kaslarınız böyle bir darbeyi ememez ve kaslarda gerilme ile kemiklerde, damarlarda ve sinirlerde hasara yol açabilir. Bu durumun oluşması için sadece 10 km/saat hızla bir çarpışma yeterlidir. Bu tür kazaların en sık görülen yaralanma türü "whiplash"tir. Arka Başlık doğru olarak ayarlanmayan araçlardaki bu şekilde oluşan kazaların % 95' inde kişiler boyun zedelenmesine maruz kalmıştır.
  • Daha yüksek süratlerde oluşan arkadan çarpma durumlarında boyun kırılmaları en çok oluşan durumlardandır. Aracınızın başlıklarını üst noktasının baş seviyenizin üst noktasına gelecek seviyede ayarlayınız ve buna üşenmeyin.

Doç.Dr. Ayşe Altıntaş
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü

10.08.2012